W piątek, 6 września 2024 r., na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (WOSiR) w Szelmencie odbyła się 8. edycja uroczystości odsłonięcia tablic w Alei Olimpijczyków i Mistrzów Sportu. W wydarzeniu wzięło udział wielu znakomitych sportowców, samorządowców i pasjonatów sportu. Wśród gości specjalnych znalazły się legendy polskiego sportu, takie jak m.in. Czesław Lang, Jan Tomaszewski czy Sebastian Kawa oraz przedstawiciele władz lokalnych: Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk, Przewodniczący Sejmiku Cezary Cieślukowski, Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz, jak również przedstawiciel Sejmu RP – Poseł Jacek Niedźwiedzki.
Aleja Olimpijczyków i Mistrzów Sportu to inicjatywa zapoczątkowana przez Wojciecha Fortunę, mistrza olimpijskiego z Sapporo w 1972 roku, oraz WOSiR Szelment. Od swojego powstania w 2017 roku, aleja sukcesywnie się rozwija, a w tegorocznej edycji odsłonięto kolejne 20 pamiątkowych tablic, dzięki czemu ich liczba przekroczyła 100. Aleja upamiętnia sportowców, którzy osiągnęli sukcesy na najważniejszych arenach sportowych, takich jak Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata i Europy, jak również zasłużonych trenerów i działaczy sportowych. Wśród uhonorowanych w tym roku znaleźli się m.in. Dawid Kubacki, Janusz Gortat i Ryszard Bosek. Obok Jana Tomaszewskiego, z grona piłkarzy upamiętnieni zostali Antoni Szymanowski, Zbigniew Boniek i nieżyjący już Janusz Kupcewicz, spośród lekkoatletów – Urszula Kielan, Ewa Kłobukowska, Jerzy Pietrzyk i tragicznie zmarli Tadeusz Ślusarski i Władysław Komar. Ze sportów nieolimpijskich uhonorowani zostali najwybitniejszy w historii pilot szybowcowy Sebastian Kawa i mistrz świata w karate kyokushin Piotr Sawicki.
Swoją gwiazdę, a także zmarłego w Nowym Jorku brata-bliźniaka Kazimierza Lipienia, odsłaniał wybitny zapaśnik Józef Lipień. Towarzyszący mu Andrzej Supron odsłaniał tablice poświęcone kolegom z zapaśniczej maty – Włodzimierzowi Zawadzkiemu i Ryszardowi Wolnemu.
Podczas uroczystości odsłonięto również obelisk upamiętniający zmarłego w maju tego roku Janusza Kochana, podlaskiego działacza sportowego i samorządowego, Prezes Podlaskiej Rady Olimpijskiej PKOl.
Jak zaznaczył Piotr Markiewicz, Prezes WOSiR Szelment i brązowy medalista olimpijski, Aleja Mistrzów nie tylko promuje sport i polskie sukcesy, ale także zachęca młode pokolenie do aktywności fizycznej i podążania śladami wybitnych zawodników.
Wojciech Fortuna, pomysłodawca Alei Olimpijczyków i Mistrzów Sportu, zwrócił uwagę, że każda nowa edycja cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Podziękował także fundatorom obelisków oraz wszystkim, którzy wspierają to przedsięwzięcie.
Podczas ceremonii wiele znakomitych osobistości ze świata sportu dzieliło się swoimi wspomnieniami i refleksjami. Jan Tomaszewski, słynny bramkarz, który „zatrzymał Anglię” w 1973 roku, podziękował swojemu trenerowi, Kazimierzowi Górskiemu, za pomoc w osiągnięciu sukcesu, podkreślając, że nie da się kupić miejsca w sercach kibiców. Czesław Lang, wicemistrz olimpijski w kolarstwie z Moskwy, wyraził dumę z dołączenia do tego zaszczytnego grona i zachwycony urokami Suwalszczyzny, przedstawił swoje plany zorganizowania wydarzenia kolarskiego w naszym regionie.
W czasie uroczystości nie zabrakło wzruszających momentów. Urszula Kielan, wicemistrzyni olimpijska z Moskwy (1980) w skoku wzwyż, przyznała, że odsłonięcie tablicy z jej nazwiskiem było dla niej wyjątkowym wydarzeniem, porównywalnym z chwilą, gdy stawała na olimpijskim podium. – „To wspaniałe uczucie, które zabiorę ze sobą do Warszawy, ale tablica z moim nazwiskiem i dokonaniami tutaj pozostanie na zawsze” – mówiła wzruszona Kielan.
Ceremonii odsłonięcia pamiątkowych tablic towarzyszyła prezentacja albumu, promującego zarówno Aleję Olimpijczyków, jak i WOSiR Szelment, oraz pamiątkowej monety z podobizną Wojciecha Fortuny, która jest pierwszą z planowanej kolekcji monet upamiętniających sportowców uczczonych na Alei.
Ponadto, prowadzona w WOSiR Szelment wystawa „Od Marusarza do Małysza i Kowalczyk”, której kustoszem i inicjatorem jest Wojciech Fortuna, wzbogaciła się podczas uroczystości w kolejne pamiątki. Kierujący WOSiR Szelment Piotr Markiewicz przekazał Wojciechowi Fortunie medal wywalczony przez polskie kajakarki w Rio, Leszek Błażyński junior – replikę medalu swojego ojca, zaś działacze Gwardii Zakopane – strój znakomitego skoczka Dawida Kubackiego, który nie mógł osobiście przyjechać do Szelmentu.
Całe wydarzenie odbyło się pod patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego, Łukasza Prokoryma, oraz przy wsparciu finansowym Województwa Podlaskiego. Jak zaznaczył Cezary Cieślukowski, inicjatywa Alei Olimpijczyków jest ważnym działaniem na rzecz promocji regionu, zwłaszcza w kontekście jego sportowych osiągnięć. „Jesteśmy dumni, że to wydarzenie rozsławia nie tylko wybitnych polskich sportowców, ale także nasze województwo” – zaznaczył Bogdan Dyjuk.
Tegoroczna uroczystość została również objęta Honorowym Patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Aleja Olimpijczyków i Mistrzów Sportu w Szelmencie to miejsce, które nieustannie się rozwija i zyskuje coraz większy prestiż. Wzbogacona o nowe pamiątkowe tablice, przyciąga coraz więcej gości, którzy chcą uczcić dokonania wybitnych sportowców. Dzięki tej inicjatywie polskie sukcesy sportowe pozostaną na zawsze w pamięci przyszłych pokoleń.