NASZ OŚRODEK

WOSiR Szelment wita!

Serdecznie witamy wszystkich Państwa w miejscu, gdzie historia łączy się z nowoczesnością, wysiłek fizyczny ze spokojem odpoczynku w bajkowych krajobrazach, gdzie pory roku stają się mało istotne, bo dobrą zabawę znajdziecie u nas przez cały rok.

WOSiR Szelment to kompleks sportowo-rekreacyjny, który od szeregu już lat jest całorocznym centrum wypoczynku na Suwalszczyźnie.

Nasz ośrodek leży u stóp Góry Jesionowej, która w latach międzywojennych była jedną z pierwszych w kraju baz szybowników, w latach II wojny światowej zaś miejscem niezwykle zaciekłych walk wojsk sowieckich z niemieckimi.

Bezpieczne i monitorowane parkingi, 53 miejsca noclegowe w pokojach 2 i 3osobowych, doskonała regionalna kuchnia – wystarczy, że do nas przyjedziesz – my zadbamy o to, by Twój urlop zapisał się w pamięci jako jeden z najlepszych dotychczas. Jesteśmy dumni z tego, że wielu Turystów z Polski i zagranicy wraca do nas rokrocznie. Mamy nadzieję, że dołączysz do tego grona.

DOSKONAŁA LOKALIZACJA

Zaledwie 15 kilometrów od Suwałk, 18 kilometrów od granicy Polska – Litwa, 26 kilometrów do kultowego jeziora Wigry, 7 km do centrum Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

WOSiR Szelment to doskonała baza wypadowa do zwiedzania Krainy Pięknej jak Baśń – Suwalszczyzny.

Wypoczynek na Suwalszczyźnie – w naszym Ośrodku to hasło nabiera nowego znaczenia…

Zapraszamy i do zobaczenia!

WIRTUALNY SPACER

Oczywiście, przede wszystkim zapraszamy do odbycia prawdziwego spaceru po naszym ośrodku. Ten wirtualny to tylko namiastka rzeczywistości.

Jednak gdyby ktoś zastanawiał się, czy warto przyjechać do WOSiR Szelment, to wirtualny spacer powinien ułatwić podjęcie decyzji.

Wirtualną przechadzkę można odbyć zarówno latem, jak i zimą.

Rozpocznij spacer!

WYSTAWA

W Ośrodku od lat obejrzeć możecie Państwo ekspozycję poświęconą sportom zimowym “Od Marusarza do Małysza i Kowalczyk” jak również “Aleję Olimpijczyków i Mistrzów Sportu”.

Na wystawę zebrano liczne eksponaty. m. in. narty olimpijskie i replikę Złotego Medalu Olimpijskiego z 1972 roku Wojciecha Fortuny, kombinezon Adama Małysza, narty Marusarza i wiele innych bezcennych eksponatów.

Aleja Olimpijczyków i Mistrzów Sportu to wspólna inicjatywa WOSiR Szelment sp. z o.o. oraz Wojciecha Fortuny –  Mistrza Olimpijskiego i Mistrza Świata z Sapporo z 1972 r., który od kilkunastu lat związany jest z ośrodkiem. To właśnie w 2017 r. pojawił się pomysł, aby u nas powstało miejsce, w którym zostaną upamiętnieni polscy sportowcy – medaliści igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata, mistrzostw Polski, a także uczestnicy prestiżowych zawodów sportowych. Aleja Gwiazd jest jedną z naszych atrakcji, chcemy zarażać  młode pokolenie  pasją nie tylko do aktywności sportowej i naśladowania mistrzów, ale też do promowania polskich sukcesów.  Sława i prestiż tego miejsca nadal rośnie, a każda kolejna edycja cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Wystawą jak i Aleją opiekuje się Mistrz Olimpijski z Sapporo – Wojciech Fortuna.

Aktywny wypoczynek

Jeśli jesteś miłośnikiem aktywnego wypoczynku, masz dość zgiełku miast, chcesz wypocząć w niesamowitym miejscu – Szelment – to miejsce wymarzone dla Ciebie.

Zimą oddajemy do Twojej dyspozycji stoki narciarskie, a latem kilometrowy wyciąg nart wodnych na jeziorze Szelment Wielki przylegającym do naszych obiektów. Przy wyciągu funkcjonuje plaża.

Jedyny w okolicy park wodny na wodzie. Na miejscu Drogi Turysto znajdziesz również wypożyczalnię desek SUP, kajaków i rowerów wodnych.

Kolejną atrakcją WOSiR Szelment jest Katamaran, jednostka praktycznie samowystarczalna… panele fotowoltaiczne znakomicie uzupełniają zapotrzebowanie na energię elektryczną co sprawia, że jest niski pobór z samych akumulatorów. W tempie spacerowym spokojnie można cieszyć się pływaniem praktycznie cały dzień.

Można także zwiedzić przepiękną Suwalszczyznę, korzystając z bezpiecznej trasy rowerowej Green Velo.

Historia

Kompleks wyciągów narciarskich WOSiR Szelment sp. z o.o. leży na pograniczu gmin Jeleniewo i Szypliszki. Obiekty zostały wybudowane w latach 2007 – 2008 przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i z dotacji Unijnych. W ramach Ośrodka w pierwszej kolejności wybudowano budynki stacji dolnej i górnej oraz pięć wyciągów orczykowych na Górze Jesionowej. W miarę upływu czasu obiekt jest modernizowany. Obecnie Ośrodek ma do zaoferowania siedem wyciągów plus przenośnik taśmowy, snowpark, wypożyczalnię sprzętu narciarskiego. Latem natomiast elektryczny wyciąg nart wodnych /dł. 1000 m./, wspaniałe pole do paintball’a, wypożyczalnia sprzętu wodnego. Góra Jesionowa w latach międzywojennych służyła do startów szybowców. W ostatnich latach wielokrotnie organizowano tu obozy lotniarskie.

Góra wznosi się nad przepiękną kotliną polodowcową, w której wije się Jezioro Szelment. Jezioro jest głębokie, a woda bardzo czysta. Jest też dużo gatunków ryb i ptactwa wodnego.

FUNDUSZE UNIJNE